wiśnia

Rozważając różnorodność wiśni: Jak wybrać najlepszą odmianę do swojego ogrodu?

Odmiana Debreceni za połowę ceny, czy Presto za podwójną? A może tradycyjne Łutówko? Jak wybrać wiśnię idealną dla swojego ogródka? W tym artykule odpowiedzi na te pytania. Pamiętasz pierwszy raz, ki czytaj więcej »

jabłonie

Jakie sadzonki jabłoni warto wybrać do przydomowego ogródka?

Drzewo jabłoni wyjątkowo pięknie prezentuje się w ogrodzie, a przy tym daje owoce, z których można zrobić przepyszne przetwory. Na rynku dostępnych jest wiele odmian jabłoni, które różnią się między czytaj więcej »

śliwy

Śliwy w ogrodzie

Śliwy są dość wymagającymi drzewami w uprawie, dlatego chcąc doczekać się obfitych zbiorów, trzeba zapewnić im odpowiednie warunki. Niewłaściwie pielęgnowane i posadzone w nieodpowiednim miejscu, mog czytaj więcej »

 

Śliwy w ogrodzie

Śliwy są dość wymagającymi drzewami w uprawie, dlatego chcąc doczekać się obfitych zbiorów, trzeba zapewnić im odpowiednie warunki. Niewłaściwie pielęgnowane i posadzone w nieodpowiednim miejscu, mogą przemarzać, zapadać na choroby i nieowocować.

Śliwy - wymagania i warunki do uprawy

Prawie każda odmiana śliwy najlepiej rośnie w żyznej, próchniczej i dość wilgotnej glebie. Kwiaty śliwy są bardzo wrażliwe na przymrozki. Przed sadzeniem drzewek dobrym rozwiązaniem jest zmieszanie gleby pół na pół z kompostem. Wybierając drzewko, trzeba wziąć pod uwagę różne rodzaje zapyleń odmian śliwy, mogą być one:

- samopylne, wtedy może rosnąć jedno drzewo w ogrodzie,

- częściowo samopylne, drzewko zapyla się samo, ale lepiej owocuje, kiedy jest zapylone obcym pyłkiem,

- obcopylne, owocuje tylko wtedy, kiedy jest zapylone pyłkiem z innej odmianą śliwy, w takim wypadku trzeba posadzić kilka gatunków drzewek, a nie wszystkie dobrze koegzystują ze sobą.

Stare odmiany śliw zazwyczaj owocują co dwa lata, wówczas są to bardzo obfite plony. Śliwa-odmiany starsze nie są też tak wymagające, jeśli chodzi o glebę. Najlepszym miejscem, jakie lubią różne rodzaje śliwek, są miejsca dobrze nasłonecznione. Drzewa owocowe najlepiej rosną w osłoniętym od wiatru miejscu, gdzie jest spokojnie i zacisznie. Trzeba zwrócić uwagę, aby podłoże nie było zbyt lekkie i piaszczyste, ponieważ trzeba zapewnić drzewkom zasadowe pH.

Rodzaje śliwek

Wybierając najlepsze odmiany śliwek do swojego ogrodu, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko odporność na choroby i smak owców, ale należy wiedzieć, jaką drzewko ma formę zapylenia. Śliwki odmiany wczesne to między innymi:

Królowa Wiktoria jest to stara odmiana znana prawie w całej Europie, owalne różowo-filetowe owoce mają żółty i słodki miąższ słabo odchodzący od pestki, drzewo owocuje co roku, te rodzaje śliwek dojrzewają pod koniec sierpnia.

Herman, odmiana deserowa o owalnych, średniej wielkości pięknych bordowych owocach z granatowym rumieńcem, miąższ biało-żółty odchodzący od pestki, owocuje umiarkowanie co roku, jest wytrzymała na mróz i choroby.

Japońska Kometa, śliwki-rodzaje tego typu mają swój początek na Ukrainie, powstały w wyniku połączenia japońskiej śliwy z ałyczą. Skórka koloru bordowo-czerwonego, miąższ bardzo smaczny. Są to odmiany śliwy bardzo wytrzymałe na warunki pogodowe.

Śliwki odmiany późne, to między innymi:

Śliwa President karłowa to stara odmiana wyhodowana w Anglii, skórka owoców w chłodniejsze lata przybiera barwę fioletową, a w cieplejsze bordowo-filetową, miąższ owoców smaczny dojrzewa nawet do końca października.

Śliwa Węgierka Zwykła, są to stare odmiany śliwek o niekreślonym rodowodzie, wywodzi się z Azji Mniejszej, posiada żółty lub zielonożółty miąższ, który jest słodki i soczysty, dojrzewa od połowy września do końca października. Dojrzałe owoce nie opadają, można je przetrzymać na drzewie, tracą wtedy goryczkę, stają się słodsze, są rdzo smaczne i deserowe.

Aby mieć obfite i coroczne zbiory śliwek warto wybrać odmiany samopylne, duży wybór takich, jak i innych odmian oferuje strona śliwy. Do uprawy warto wybrać odmiany mniej wrażliwe na choroby.

Artykuły powiązane