wiśnia

Rozważając różnorodność wiśni: Jak wybrać najlepszą odmianę do swojego ogrodu?

Odmiana Debreceni za połowę ceny, czy Presto za podwójną? A może tradycyjne Łutówko? Jak wybrać wiśnię idealną dla swojego ogródka? W tym artykule odpowiedzi na te pytania. Pamiętasz pierwszy raz, ki czytaj więcej »

jabłonie

Jakie sadzonki jabłoni warto wybrać do przydomowego ogródka?

Drzewo jabłoni wyjątkowo pięknie prezentuje się w ogrodzie, a przy tym daje owoce, z których można zrobić przepyszne przetwory. Na rynku dostępnych jest wiele odmian jabłoni, które różnią się między czytaj więcej »

śliwy

Śliwy w ogrodzie

Śliwy są dość wymagającymi drzewami w uprawie, dlatego chcąc doczekać się obfitych zbiorów, trzeba zapewnić im odpowiednie warunki. Niewłaściwie pielęgnowane i posadzone w nieodpowiednim miejscu, mog czytaj więcej »

 

Jakie sadzonki jabłoni warto wybrać do przydomowego ogródka?

jabłonie

Drzewo jabłoni wyjątkowo pięknie prezentuje się w ogrodzie, a przy tym daje owoce, z których można zrobić przepyszne przetwory. Na rynku dostępnych jest wiele odmian jabłoni, które różnią się między sobą wielkością oraz kolorem i smakiem owoców. Poszczególne drzewka mogą się odznaczać również odmienną odpornością na mróz i podatnością na choroby. A jak wybrać idealną sadzonkę jabłoni do przydomowego ogródka?

Na co trzeba zwrócić uwagę, zamawiając sadzonkę jabłoni?

Obecnie sadzonki jabłoni można wygodnie kupić w stacjonarnym sklepie ogrodniczym lub zamówić online. Wybierając konkretny produkt, należy zwrócić uwagę na takie aspekty jak: wysokość rośliny, wiek rośliny, sposób jej rozmnażania, siła wzrostu, termin dojrzewania. Drzewka jabłonie najczęściej są sprzedawane, gdy mają 2-3 lata i osiągną wzrost między 120-150 cm. Co ważne drzewka owocowe powinny być rozmnażane na dobrej jakości podkładkach typu M-26, M-7, M-9, A-2, by zapewnić jabłonkom dobre warunki rozwoju. Wybrana jabłoń musi posiadać również mocny system korzeniowy, a jej siła wzrostu nie może być za duża, jeśli drzewko ma być posadzone w niewielkim przydomowym ogródku.

Jaką odmianę jabłoni warto wybrać?

W sklepach ogrodniczych klienci znajdą bardzo wiele ciekawych odmian jabłoni. Osoby, które chcą cieszyć się soczystymi owcami w wakacje, powinny wybrać letnie odmiany jabłoni takie jak Antonówka, Papierówka, Ananas Berżenicki, Geneva Early czy Prios. Są to odmiany deserowe, które idealnie nadają się na przetwory, ale mają dosyć krótki okres przechowywania. Natomiast do odmian zimowych zalicza się takie rodzaje jabłoni jak Gala, Golden Delicious, Ligol, Jonagold, Szampion czy Reneta Landsberska. Późne odmiany mają wyjątkowo długi okres przechowywania i można je wykorzystać do przygotowywania przetworów, ciast, soków, syropów oraz innych produktów na bazie jabłek. Klienci szukający sadzonek jabłoni mogą się jeszcze spotkać z podziałem na stare i nowe odmiany, ponieważ sadownicy wciąż wzbogacają swoją ofertę o nowe odmiany jabłoni, których owoce wyróżniają się oryginalnym wyglądem i smakiem.

Gdzie można zamówić sadzonki jabłoni?

Sadzonki jabłoni warto zamawiać w renomowanych sklepach ogrodniczych, które gwarantują wysoką jakość dostarczanych roślin.

dobre jabłonie

Wiele wspaniałych odmian jabłoni klienci znajdą na przykład w sklepie Podkarpackie Sady w zakładce Jabłonie. Wówczas wybrane drzewko zostanie dostarczone do klienta do 5 dni roboczych, a w razie wątpliwości można się wygodnie skontaktować z obsługą sklepu. Ponadto każdy produkt dostępny w sklepie Podkarpacie Sady jest dokładnie opisany wraz z zaleceniami dotyczącymi jego uprawy.

Drzewo jabłoni warto mieć w swoim ogrodzie, ponieważ dostarcza dużo zdrowych i bogatych w cenne składniki owoców, które można jeść bezpośrednio z drzewa lub przeznaczyć na przygotowanie konfitur, dżemów, soków czy nawet aromatycznych nalewek. Jednak sadzonkę jabłoni trzeba również chronić przed szkodnikami i odpowiednio pielęgnować, aby dobrze rosła. Poza tym jabłonki wspaniale kwitną i będą piękną ozdobą każdego przydomowego ogródka.

Artykuły powiązane